Модератор форума: Назаров, JuG, Polukedov, доброхот  
Авиации СГВ форум » МЕМОРИАЛЫ И ЗАХОРОНЕНИЯ СОВЕТСКИХ ВОИНОВ » ВОИНСКИЕ ЗАХОРОНЕНИЯ В ПОЛЬШЕ » Опольское воеводство, Польша » Мемориал Кендзежин-Козле (нем. Kandrzin-Cosel) (Поиск захоронений советских воинов в Кендзежин-Козле, Польша)
Мемориал Кендзежин-Козле (нем. Kandrzin-Cosel)
JuGДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 18.33.03 | Сообщение # 661
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
może ustalimy gdzie ich zabito

Pochowano.



Innego lasu na południu nie ma.


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 20.12.17 | Сообщение # 662
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Tak tez myslalem ze tam mogli ich pochowac.
Ten las byl wiekszy. Na pewno zostali ekshumowani. Bardzo ci dziekuje za informacje. Rozumiem ze wioski mogl bronic malutki oddzial niemcow a cala reszta dywizji byla mocno rozciagnieta? Straty moga sie zgadzac a straty ktore opisales wynikly z bitwy w dobieszowie? 16 na17 marca? . Bo slyszalem o czolgach ktore w dobieszow staly.

Wiem ze w dobieszowie nie bylo ciezkich walk. Niemcy mieli kilka dzial ze 2 albo 3 przeciwlotnicze, jakis czolg i to tyle. Dlatego jestem zaskoczony takimi walkami.
 
JuGДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 20.25.06 | Сообщение # 663
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
a straty ktore opisales wynikly z bitwy w dobieszowie?

Straty są całej jednostki (brygady/dywizji) za dzień. Czasami są opisy bardziej szczegółowe (np. jakiś czyn bohaterski), ale nie w tym przypadku.

Dzienniki 121 пкп pułku, w których byłyby dane dot. strat pułku, niestety nie znajduję.


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 22.03.36 | Сообщение # 664
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
JuG czy mozesz oszacować ile żołnierzy moglo odbic wies dobieszów? Szacunek wedlug twoich infirmacji
 
xkorespondencjeДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 22.05.29 | Сообщение # 665
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Czy sąsiednią wies Radoszowy wyzwalał inny pułk że oddział z dobieszowa skierował się na dobrosławice i dziecmarow? Radoszowy są tylko 2km dalej od dobieszowa
 
xkorespondencjeДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 22.21.41 | Сообщение # 666
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Panowie chcialbym ustalic kilka spraw
To ze Dobieszow wyzwolono 17 marca to juz wiemy i przez kogo tez. Prosze o odpowiedz czy mozliwe jest zeby atak nastapil od strony wsi ucieszkow? Dlaczego nie przeprowadzono ataku od strony chrosty cxyli schoenhein ? Czy dlatego ze w tej wsi byly silne oddzialy niemieckie? A atak na te oddzialy mial nastapic od polnisch neu kirxh? Czyli polska cerekiew? Przez inna armie radziecka? Kiedy wyzwolono radoszowy i chrosty ?

Czy dobieszow i ucieszkow wyzwalała armia ktora szła od oberglogau glogowek a chrosty i radoszowy armia ktora przekroczyla odre i szła od polskiej cerekwii?
 
JuGДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 23.28.03 | Сообщение # 667
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
JuG czy mozesz oszacować ile żołnierzy moglo odbic wies dobieszów? Szacunek wedlug twoich infirmacji

Nie, nie ma takich informacji.

Цитата xkorespondencje ()
Moze to jest zapisane w dziennikach ktorych nie rozumiem

Nie jest.

Цитата xkorespondencje ()
Czy sąsiednią wies Radoszowy wyzwalał inny pułk

Wygląda na to, że Radoszowy - Drosselschlag wyzwalała 16.03 107 dp (dywizja piechoty) oraz 153 bp (brygada pancerna).

Цитата xkorespondencje ()
Prosze o odpowiedz czy mozliwe jest zeby atak nastapil od strony wsi ucieszkow?

Te miejscowości wyzwalały rożne pułki 6 dp. Trudno jednoznacznie coś powiedzieć o kierunkach atak.

Naprawdę jest bardzo trudno połapać się w tych niemeicko-rosyjsko-polskich nazwach, datach i kierunkach. Plus wszystko to w kilku dziennikach różnych jednostek. Jaki jest cel tak szczegółowych badań? Zajmuje to ujmę czasu.

Na stronie Pamięć Narodu jest mapa ACz za te dni, kawałki z której przedstawiał Sania. https://pamyat-naroda.ru/documen....03.1945 Ale od dwóch dni nie mogę ją ściągnąć. Mapa ta daje pogląd jak posuwały się jednostki ACz w czasie.

Саня, а у тебя получается эту карту 1 УкрФ стянуть? У меня когда нажимаю на дискетку сразу кричит о ошибке (прерванное подключение).


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 23.36.09 | Сообщение # 668
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
kazaliście pisać mi po polsku ale z rosyjskimi znakami
 
JuGДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 23.38.29 | Сообщение # 669
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
kazaliście pisać mi po polsku ale z rosyjskimi znakami

Po polsku z polskimi.


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 23.46.46 | Сообщение # 670
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
JuG, znasz może jakieś strony z dokumentacją fotograficzną? może są jakieś zdjęcia z działań w tych rejonach? ja znam dużo historii z tej drugiej strony, od niemieckiej ludności i dawnych niemieckich żołnierzy. Dziwna jest i zagmatwana historia.
 
JuGДата: Пятница, 04 Ноября 2016, 23.58.21 | Сообщение # 671
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
znasz może jakieś strony z dokumentacją fotograficzną?

Słabo znam się na tym ale jest tego dużo.

https://fotki.yandex.ru/users/viktor3951/album/99992/

http://waralbum.ru/category/war/east/poland_1944_1945/poland_1944/

http://waralbum.ru/category/war/east/east_prussia/

http://www.rosphoto.com/best-of-the-best/vtoraya_mirovaya_voyna-2589

http://billionnews.ru/war/210-y.html

Цитата xkorespondencje ()
Dziwna jest i zagmatwana historia.

To prawda.


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.10.38 | Сообщение # 672
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Jedni strzelali do drugich a dzisiaj normalnie rozmawiają wszyscy, mój dziadek urodził się w Niemczech i walczył przeciwko Polsce a po wojnie w jego miejscu urodzenia była już polska i musiał się nauczyć polskiego i tu żyć...kto by pomyślał. Przeżył życie szczęśliwy. Nie wiem po co była ta wojna. Postaram się odszukać wszystkie miejsca o których pisaliście mi tutaj. Jutro porozmawiam z człowiekiem który tutaj przyjechał na odwiedziny, za dziecka został we wsi Dobieszów gdy nadeszli Rosjanie. Wspominał że tu się nic nie działo. Rosjanie zabili byka i nawet dali dzieciom zjeść bo panował głód. On kiedyś opowiadał mi właśnie o zniszczonych czołgach. Ja nigdzie nie znalazłem nawet najmniejszych śladów bitwy. Kiedyś pisał do mnie jeden pan z Niemiec. Jego ojciec zginął pod Dziećmarów. Ale w notatce którą otrzymała rodzina pisało że zginął 17. 02.1945 a ja mu napisałem wtedy że to nie może być prawda bo Dobieszów wyzwolono 16.03.1945 i Dziećmarów na pewno później. Być może zginął za próbę dezercji. Wiem że takich karali Niemcy karą śmierci. Tak było np. we wsi Maciowakrze, gdzie Niemcy zabili kilku swoich i do dziś wiem gdzie są pochowani. Niedawno też w Radoszowach i Chróśtach ekshumowano żołnierzy Niemieckich. Spoczywali pod ziemią w rowach i na cmentarzu nieoznaczonym. Miejsce wskazywali starsi ludzie. Historia tych ziem mnie fascynuje dlatego was o wszystko rozpytuje. Jeżeli miałbyś jeszcze jakieś ciekawe informacje to napisz tutaj. Bardzo wam dziękuję. I Również służę pomocą gdyby jakieś rodziny kogoś tutaj szukały lub chciały przyjechać zobaczyć gdzie zabito ich krewnych.
 
xkorespondencjeДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.15.03 | Сообщение # 673
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Dla twojej informacji JuG, podaję linki do niemieckiej strony opisu tego co działo się w Maciowakrzu. Musisz sobie przetłumaczyć. Są podane również dywizje niemieckie i ruchy wojsk. Możesz zweryfikować czy zgadza się z waszymi dokumentami.
http://home.arcor.de/matzkir....t01.htm
http://home.arcor.de/matzkir....t02.htm
http://home.arcor.de/matzkirch-homepage/matzkirch/bahnhofimkrieg.htm
http://home.arcor.de/matzkirch-homepage/matzkirch/kriegsoldaten.htm
 
JuGДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.23.36 | Сообщение # 674
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Dzięki za propozycje.

Do tej pory rodziny szukają miejsca pochówku swoich bliskich. W Polsce tylko w walkach żołnierzy ACz zginęło 600-700.000, plus setki tysięcy więźniów lagrów. Staramy się pomagać tym sztukującym. Najwięcej problemów powstaje z powodu rosyjskich zapisów polskich i niemieckich nazw miejscowości.

Teraz na szczęście jest bardzo wiele informacji w internecie. Np. dane o stratach ACz tylko kilka lat temu odtajniono i upubliczniono, są prawie wszystkie raporty o stratach. Najbardziej brakuje protokołów ekshumacji PCK. Ze znajomymi proponowałem PCK archiwizacje tych protokołów - wysłali nas na drzewo niestety.

Цитата xkorespondencje ()
Dla twojej informacji

Jeszcze raz dziękuję.

Miłego weekendu. Mnie do poniedziałku nie będzie.


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.25.41 | Сообщение # 675
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Саня, znalazłem twój wpis na tym forum z 19 maj 2014 gdzie piszesz że dowódca czołgu t-34 Dyomkin Nikifor Nikitivich został pochowany 20 m od ostatniego domu w Dobieszowie. I został przeniesiony na cmentarz do Kędzierzyna dałeś również potwierdzenie. Dodam jeszcze że mieszkańcy mówili mi że kilku Rosjan pochowano koło kapliczki na końcu wsi. Ich również ekshumowano. Ciągle nie wiem co z tym żołnierzem którego pochowano przy lesie którego znamy z imienia i nazwiska. Czy i jego ekshumowano? Możecie mi to sprawdzić?
 
xkorespondencjeДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.30.55 | Сообщение # 676
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
JuG, w Polsce zmienia się władza a co za tym idzie zmieniają się ludzie w instytutach, współpraca z Rosją to dla Polaków w instytucjach coś złego. Ja mam to za totalną głupotę. Uważam że pomoc powinna stać ponad polityką. Polityka już raz doprowadziła do strasznej wojny. Jak patrzymy na to wszystko to przecież ginęli tutaj młodzi ludzie. I Niemcy i Rosjanie i inni. Ciężko obecnie jest z władzą w Polsce...Ja będę wam pomagać jak umiem znam bardzo dobrze Opolszczyznę i Śląsk. Służę pomocą i gościnnością jeżeli chcecie przyjechać, lub rodziny chcą tu przyjechać.
19 Май 2014 tutaj http://www.sgvavia.ru/forum/551-24-20 PATRUL pytał się właśnie o tego dowódcę czołgu. Szkoda że nie mam z nim kontaktu, zaprosiłbym go do obejrzenia miejscowości w której zginął pewnie jego krewny i odwiedzilibyśmy cmentarz w Kędzierzynie. JuG, jutro będę wiedział któy dom był ostatni we wsi Dobieszów. I jak wyglądała w 1939. Znam pewną osobę która w dniu wydarzeń była młodą osobą i nie zdążyła uciec przed AC. Pozdrawiam, odpocznij ogromnie dziękuję. Jam ma dużo pracy może jeszcze nie wszystkich ekshumowano! w okolicy
 
JuGДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.43.25 | Сообщение # 677
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
Możecie mi to sprawdzić?

Саня pomylił Dobieszowy w potwierdzeniu przeniesienia. Na razie brak jest potwierdzenia w dokumentach przenosin z Twoich rejonów. Popatrz na polską dokumentację cmentarza w K-K, może Ty w niej rozpoznasz te miejscowości.

https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=86066145&page=1


С уважением,
Юрий
 
JuGДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.45.45 | Сообщение # 678
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата xkorespondencje ()
współpraca z Rosją to dla Polaków w instytucjach coś złego

Propozycja dla PCK była od Polaków. Trzymają się swoich szaf nie wiem po co.


С уважением,
Юрий
 
xkorespondencjeДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 00.56.25 | Сообщение # 679
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Wszyscy maja tu problemy zeby cokolwiek uzuskac. Jug na 99% wiem w ktorym miejscu mogl zginac dowodca czolgu jutro potwierdze miejsce gdzie stal ten czolg. Pewien pan mi opowiadal ze sie tam bawili w tym czolgu po wojnie. Jug jak otworzysz google map i zobaczysz dobieszow to kieruj sie na radoszowy tam stoja tylko 2 domy jeden na poczatku a drugi na koncu wsi. Pomiedzy nimi stal czolg. Niedawno robili u nas kanalizacje na lewo od tej drogi na radoszowy masz pole a na nim rów. W tym rowie znaleziono niemiecki kask i amunicje. Byc moze ulokowal sie tam pancerfaust i zniszczyl czolg. Jutro sie dowiem.
 
xkorespondencjeДата: Суббота, 05 Ноября 2016, 01.00.55 | Сообщение # 680
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Jug ekshumacje byly na mioion procent wiele osob to potwierdza. Byc moze jak dobieszow nalezal do gminy pawlowiczki to napisali tylko ,,gmina pawlowiczki,, bez szczegolow. A co do stanowiska pancerfaustu i zniszczonego czolgu wszystko mi sie uklada w calosc. Starsi opowiadali ze Rosjanie zlapali mlodyxlch chlopakow zolnierzy, skatowali ich wyrwali jezyki i rzucili zywcem do studni kolo karczmy. Tam obecnie nic nie ma. Zapada sie ziemia i ukazuje ze byla tam studnia. Mlodzi dostali bron pancerfausta na 1 strzal a pozniej uciekaj i radz sobie.
 
xkorespondencjeДата: Среда, 16 Ноября 2016, 15.09.14 | Сообщение # 681
Группа: Поиск
Сообщений: 49
Статус: Отсутствует
Witam, ustaliłem że żaden rosyjski czołg nie został zniszczony w dobieszowie, 15 marca zniszczono 1 czołg w Ucieszków. Nie wiem więc jak mógł zginąć w dobieszowie ktoś z dywizji pancernej.
 
СаняДата: Среда, 16 Ноября 2016, 15.12.30 | Сообщение # 682
Группа: Админ
Сообщений: 65535
Статус: Отсутствует
xkorespondencje,

pochowany tam, gdzie organizowane były cmentarze.


Qui quaerit, reperit
 
vkramer1968Дата: Среда, 25 Января 2017, 22.23.09 | Сообщение # 683
Группа: Поиск
Сообщений: 6
Статус: Отсутствует
Добрый день !!
Если есть у вас возможность помогите пожалуйста.
Списки просмотрел Фамилии Канай Владимир Яковлевич не нашел.
Погиб 25.03.1945.
Первичное место захоронения указано. Польша.Опольское воевод.пов Ныский. м Неймюль, северо восточная окраина.
Последнее место службы 120 сд. 289 сп.
Заранее благадарю за вашу помощь.
 
СаняДата: Среда, 25 Января 2017, 22.47.34 | Сообщение # 684
Группа: Админ
Сообщений: 65535
Статус: Отсутствует
Цитата vkramer1968 ()
Списки просмотрел Фамилии Канай Владимир Яковлевич не нашел.

А кто и когда те списки составлял, чтобы в них искать? Можно видеть искаженные до неузнаваемости фамилии списанные с фанерок при переносах, а 80 процентов так и лежат неизвестными. Ищем мемориалы, а в список вносит Красный Крест по запросу родственников.

Фамилия Канай
Имя Владимир
Отчество Яковлевич
Дата рождения/Возраст __.__.1925
Место рождения Полтавская обл., Драбовский р-н, с. Золотоношка
Дата и место призыва __.__.1945, Ченстоховский распред. пункт, Польша
Последнее место службы 120 сд
Воинское звание красноармеец
Причина выбытия убит
Дата выбытия 25.03.1945
Первичное место захоронения Польша, Опольское воев., пов. Ныский, м. Неймюль, северо-восточная окраина
Название источника информации ЦАМО
Номер фонда источника информации 58
Номер описи источника информации 18003
Номер дела источника информации 665
https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=4946608


Qui quaerit, reperit
 
vkramer1968Дата: Среда, 25 Января 2017, 22.53.43 | Сообщение # 685
Группа: Поиск
Сообщений: 6
Статус: Отсутствует
Спасибо !!!
 
Tatjana4799Дата: Среда, 25 Января 2017, 22.55.19 | Сообщение # 686
Группа: Поиск
Сообщений: 1998
Статус: Отсутствует
Цитата Саня ()
Ищем мемориалы

 
vkramer1968Дата: Среда, 25 Января 2017, 22.58.27 | Сообщение # 687
Группа: Поиск
Сообщений: 6
Статус: Отсутствует
Еще раз спасибо вам за помощь. Просто мы не знали с чего начать поиск захоронения ,поэтому обратились к вам.
 
СаняДата: Среда, 25 Января 2017, 23.15.21 | Сообщение # 688
Группа: Админ
Сообщений: 65535
Статус: Отсутствует
Tatjana4799,
Неймюль, это ныне район города Ныса с названием Zamłynie .

На карте:





120 стрелковая дивизия (120 сд)
https://pamyat-naroda.ru/warunit/120+%D1%81%D0%B4/

Город Ныса переносил все могилы советских воинов на мемориал в Кендзежин-Козле (нем. Kandrzin-Cosel) (Kędzierzyn-Koźle, Poland)

Все известные фамилии перенесенных и внесенных родственниками с района Ныса можно видеть в ОБД по ссылке:

https://www.obd-memorial.ru/html....%B0&p=1

Если воина нет в списках мемориала, значит он был перенесен как неизвестный. Для восстановления фамилии в списках и увековечивания воина на мемориале делаем запрос в Красный Крест, приложив донесение о потерях и указав первичное место захоронения на польском языке.


Qui quaerit, reperit
 
СаняДата: Среда, 25 Января 2017, 23.17.58 | Сообщение # 689
Группа: Админ
Сообщений: 65535
Статус: Отсутствует
Цитата vkramer1968 ()
Просто мы не знали с чего начать поиск захоронения

Считайте что Вы его уже закончили. Займитесь увековечиванием и чем скорее напишете запрос, тем быстрее получите ответ. Красный Крест присылает ответ официальный минимум через два года.
В запросе укажете польское название первичного захоронения:
Zamłynie - część miasta Nysa
Województwo opolskie
Powiat nyski
Gmina Nysa


Qui quaerit, reperit
 
vkramer1968Дата: Среда, 25 Января 2017, 23.22.16 | Сообщение # 690
Группа: Поиск
Сообщений: 6
Статус: Отсутствует
Спасибо огромное вы нам очень помогли
 
Авиации СГВ форум » МЕМОРИАЛЫ И ЗАХОРОНЕНИЯ СОВЕТСКИХ ВОИНОВ » ВОИНСКИЕ ЗАХОРОНЕНИЯ В ПОЛЬШЕ » Опольское воеводство, Польша » Мемориал Кендзежин-Козле (нем. Kandrzin-Cosel) (Поиск захоронений советских воинов в Кендзежин-Козле, Польша)
Поиск: