• Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: Sokol, Шайтан  
Авиации СГВ форум » ДЕЛА МИРСКИЕ » ИСТОРИЯ » Bombardowanie Dęblina w 1944 / Бомбардировки Демблина в 1944
Bombardowanie Dęblina w 1944 / Бомбардировки Демблина в 1944
polskaДата: Понедельник, 31 Октября 2016, 18.25.28 | Сообщение # 1
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
Witam szukam informacj jakie jednostki lotnicze WWS bombardowaly w nocy takie cele jak Ryki nota bene pojecia nie mam po co bo misteczko bez wartosci strategicznej a przy okazj 2 nalotow zabito okolo 2000 osob

Deblin bombardowano niby lotnisko a bomby spadly na miasto zabijac kolejne ponad 1000 osob

Stawy jednostka sklad amunicj zbombardowano w dodtaku niecelnie bo bomby sapdly znow na deblin zabijac 30 osob .Moje pytanie jest dosc proste chcialbym poznac jednostki ktore tu lataly noca i bombardowaly wyzej wymienione cele .Podejzewam 18 AL dalekiego zasiegu ale nie mam dowdow oprocz tego ze sie niemcy wku i sciagneli tu nocne mysliwce i opl ktora w konicu ukrucila zapaly nocnych lotnikow stracjac 8 samolotow .Do tej pory miejsca upadku ustalilem 6 z nich .Zeby zidentyfikowac kto jest w grobach musze miec wykazy strat jednostek jakie tu nocna lataly nazwiska pilotow typ uzywanego samolotu i kiedy notowano starte .ZA wszelkie materialy bende wdzieczny bo pozwola mi przywrucic nazwisko kilkunastu poleglych w tych lotach pilotom .A przeciez chyba zalezy wam na tym ?
 
JuGДата: Понедельник, 31 Октября 2016, 19.13.14 | Сообщение # 2
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Znasz daty tych bombardowań?

С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Понедельник, 31 Октября 2016, 22.37.13 | Сообщение # 3
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
gdzies mam musze tylko poszukac
 
polskaДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 12.52.23 | Сообщение # 4
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
sa to tylko daty w przyblizeniu otoz rejon deblina obrywal bombami orlow stalina w czerwcu przynajmniej 2 razy a nie wykluczone ze i bylo tego wiecej lecz brak danych u mnie .potem atakowano w lipcu w okolicy dni 1-24 .? nastepnie Ryki oberwały w takze w czerwcu li w lipcu z tym ze az tak dokladnych dat nie ma .jak pisalem glownym podejzanym jest 18 AL lecz nie wykluczone ze mogly to tez byc jakies inne jednostki majace samoloty ktore swym zasiegiem siegnely by owych celow .Wiec szukam nastepujacych danych takich jak
1-numer i przynaleznosc operacyjna jednostki
2- dokladna data ataku
3- liczebnosc atakujacych samolotow
4- typ samolotow bioracych udzial w nalocie
5- straty jakie poniosla dana jednostka bioraca udzial w nalocie
6- tonaz i rodzaj zrzuconych bomb
7-kto wydal rozkaz nalotow i jakie jest tego uzasadnienie
Wiem choc to malo wiarygodna informacja z w jednym z atakow udzial braly LI 2 choc w to watpie bo jak noca rozpoznac typ samolotu ?
 
JuGДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 16.00.38 | Сообщение # 5
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
glownym podejzanym jest 18 AL

W operacji brzesko-lubelskiej brał udział 6-й авиационный корпус дальнего действия - 6 AK DD, w składzie którego było dwie dywizji: 50-я Крымская авиационная дивизия дальнего действия - 50 AD DD oraz 9-я гвардейская авиационная дивизия дальнего действия - 9 gw. AD DD.

W noc z 13 na 14 czerwca obie dywizji brały udział w bombardowaniu lotniska w Dęblinie. Rozkaz wydało dowództwo 6 AK DD, uzasadnienia brak.

Журнал боевых действий 9 гв. ад дд за 1944 год

Strony 102-106, 128-129, 157. Trzeba je uważnie przeanalizować - najpierw są informacje o stratach ale później jest opis powrotu części strąconych pilotów. W operacji uczestniczyły bombowce LI-2.

Журнал боевых действий 50 ад дд

Strony 8-9. W operacji uczestniczyły bombowce IL-4.


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 16.57.42 | Сообщение # 6
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
ok a kto w takim razie okladal deblin w lipcu wraz z Rykami ? bo mam takie informacje ze chyba w nocy 24 lipca moge sie mylic bo pisze z pamieci rosjanie zatakowali lotnisko ale [...] nie potrafily w niego trafic wiec swe bombki rozrzucili po calym miasteczku demoloujac przy tym niemal cale dzielnice lecz nie lotnisko .A kto w takim razie okladal raczej mial okladac Jw stawy ? lecz zamiast jednostki oberwal deblin i ryki ?
 
JuGДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 17.09.42 | Сообщение # 7
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Zapominasz, że jest to forum rosyjskie, więc proszę o zaniechanie uwag na temat orłów.

Журнал боевых действий 3 гв. ак дд

Bombardowanie węzła kolejowego w Dęblinie w noc na 25 lipca 1944 r. Strony 38-40.







С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 17.13.16 | Сообщение # 8
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
wezel wezlem a co z rykami i stawami ? ryki oberwaly niezle a w stawy nie umieli trafic .a co boisz sie prawdy ze rosjanie trafiali we wszystko tylko nie w to co trzeba przy okazj demolujac pol miasteczka i zabijaac mieszkanicow .przykro mi lecz tak wyglada prawda a ze bolesna trudno ale faktyczna i prawdziwa ja nic na to nie poradze
 
JuGДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 17.18.52 | Сообщение # 9
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Trzeba było poprosić Niemców, żeby sami siebie precyzyjnie zbombardowali.

Bać się nie ma czego ale czy umieli czy nie nie nam oceniać. Na wojnie zawsze giną cywile - specjalnie nikt ich nie zabijał.


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 17.20.32 | Сообщение # 10
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a przy okazj ryk jest cus w waszych papierach na temat ostrzalu ryk z niby dziala kolejowego z rejonu zajezierza co akurat do tego rejonu wydaje mi sie mocno naciagna teza bo w 1944 to byla linia frontu .A przy okazj ostrzalu zgineli zolnierze ACZ ktorzy na schodkach jednego z domow pili bimber po opyleniu polakowi konika .z zolnierzy zostalo niewiele byli poszatkowani jak sataltka .mieszkancy zdejmowali ich z drzew balkonow itd gdy ich zebrano to zakopano na pobliskim mentarzu do roku 1949 sobie tu lezeli .sa jakies informacje na ten temat ?
 
polskaДата: Вторник, 01 Ноября 2016, 17.24.33 | Сообщение # 11
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
co do szkopow to te skurwiele celowali na ogol dos dobrze tyle ze za dnia .gdy kilkakrotnie okladali deblin to duza czesc bomb spadla na samo lotnisko ale tez i na miasto . ale ryki to zrujnowali juz celowo bo tu celow wojskowych nie bylo zadnych .

specjalnie to akurat dosc watpliwe pojecie bo otwarte miasta bez zadnych celow wojskowych okladali zarowno ANGLICY ,AMERYKANIE ,NIEMCY A ROSJANIE TEZ NIE BYLI GORSI do tego dopiszmy Wlochow i niemieckich sojusznikow typu Rumuni ,wegrzy itd itd ,ale jak zawsze nikt nie jest winny tylko sami cywile albo piloci bo zle celowali .kazdy winien tylko nie ten kretyn ktory wydal i podpisal rozkaz .
 
JuGДата: Среда, 02 Ноября 2016, 19.24.56 | Сообщение # 12
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата JuG ()
Журнал боевых действий 9 гв. ад дд за 1944 год

Strony 102-106, 128-129, 157. Trzeba je uważnie przeanalizować - najpierw są informacje o stratach ale później jest opis powrotu części strąconych pilotów. W operacji uczestniczyły bombowce LI-2.

С задания не вернулось 4 экипажа. Часть летчиков вернулась в часть позже.

В районе Демблина сбит самолет гв. капитана Громова. Он и штурман Герой Советского Союза гв. капитан Черенев погибли. Остальные члены экипажа остались в живых.

https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=4483079
Фамилия Громов
Имя Александр
Отчество Петрович
Дата рождения/Возраст __.__.1913
Место рождения Смоленская обл., Вяземский р-н, д. Муравьево
Последнее место службы 6 авк дд 9 гв. авд 4 гв. авиац. п
Воинское звание гв. капитан
Причина выбытия пропал без вести
Дата выбытия в ночь с 13.06.1944 на 14.06.1944

Орден Красного Знамени
Орден Красного Знамени
Орден Ленина

https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=4483080
Фамилия Черепнев
Имя Сергей
Отчество Михайлович
Дата рождения/Возраст __.__.1918
Место рождения Витебская обл., Богушевский р-н, д. Шнитки
Последнее место службы 6 авк дд 9 гв. авд 4 гв. авиац. п
Воинское звание гв. капитан
Причина выбытия пропал без вести
Дата выбытия в ночь с 13.06.1944 на 14.06.1944

Орден Красного Знамени
Орден Отечественной войны I степени
Герой Советского Союза (Орден Ленина и медаль «Золотая звезда»)

Сергей Михайлович Черепнёв



В донесениях есть 9 воинов, которые позже вернулись в часть.

Донесения о безвозвратных потерях
Донесения о безвозвратных потерях

Marek, jeżeli w okolicach Dęblina są szczątki LI-2, to prawdopodobnie są to szczątki bombowca kapitana gwardii Gromowa, który zginą wraz ze szturmanem Bohaterem Związku Radzieckiego kapitanem gwardii Czerepniewym. Pozostała załoga uratowała się i wróciła (z przygodami) do dywizji.


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Среда, 02 Ноября 2016, 19.33.21 | Сообщение # 13
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a mozesz dokladniej cos wiecej napisac kiedy i gdzie ten samolot dokladnie spadl bo cus mi swita ze ewentualnie spadl samolot lecz nie wiem jaki to dokladnie bo mam rozne dane .owszem sa dwa czy nawet 3 groby lesne ale nie wiem dokladnie czyje wiec moze by sie udalo cos dopasowac .lecz musze miec dokladne zeby cos wskurac i dopasowac .
 
JuGДата: Среда, 02 Ноября 2016, 19.55.10 | Сообщение # 14
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Przy podlocie do celu, na północ od Dęblina bombowiec został zaatakowany prawdopodobnie ME-110. Wybuchł lewy tylny bak. Na rozkaz członkowie załogi wyskoczyli ze spadochronami. Jeden z nich widział jak samolot rozpadł się na dwie części i spadł na ziemię. Jeden z członków załogi wylądował na spadochronie w lesie w rejonie ДЫБИН Dybin ??? i trafił do partyzantów.

С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Среда, 02 Ноября 2016, 20.18.26 | Сообщение # 15
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
drogi kolego to co mi podales to stanowczo za malo by cokolwiek mozna bylo ustalic .a zeby mogl cos wskurac to musze miec nastepujace dane
1-data bombardowania dokladna
2-kierunek podejscia do celu
3-rejon zestrzelenia samolotu
4-rejon upadku samolotu
5-liczebnosc zalogi
6-okolicznosci zestrzelenia samolotu < kat ataku typ samolotu itd itd>
7-numer jednostki z ktorej pochodzil samolot oraz jej przynaleznosc operacyjna
8-co sie stalo z uratowan zaloga
9- czy zabici nie figuruja na cmentarzach ACZ w garwolinie i kazimierzu ?
majac takie dane ulatwi mi to robote i to bardzo
napewno nie mogl to byc ME 110 bo takowych jednostek uzytkujacych ten typ samolotu niemcy tu niemieli bynajmniej nic ja o tym nie wiem moge sie mylic
Wiem ze z lotniska radomskiego operowala NJG 100 majaca na stanie JU 88 i to moze byc ten samolot ktory stracil owa maszyne '
W rejonie deblina jest grob pilota lecz wszyscy gadaja ze P39 z 53 GIAP lecz nie wykluczone ze moze to byc wasza zguba ale zeby sie upewnic musze miec powyzsze dane bez nich nic nie wskuram bo nie znajac miejsca upadku samolotu nic nie zdzialam .czekam na informacje
 
JuGДата: Среда, 02 Ноября 2016, 20.50.14 | Сообщение # 16
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Większość tych danych masz. Precyzyjnych danych o rejonie zestrzelenia i rejonie upadku nie ma.

1. Noc z 13 n a 14.06.1944
2. Od północy ???
3. "Przy podlocie do celu", "50 km. do Wisły".
4. j.w.
5. 6 osób
6. O 1:25 na skutek trafienia kuli lub pocisku wybuchł tylny lewy zbiornik paliwa. Prawdopodobnie atakował ME-110 lub JU-88. Atakował z przodu z lewej strony.
7. 4 gw. ap dd 9 gw. ad dd
8. Z 6 osób 4 się uratowali. Jeden wylądował w okolicach ДЫБИН Dybin ???, drugi w 3-4 km. na południowy zachód od Baranowa.
9. Nie


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Среда, 02 Ноября 2016, 22.46.25 | Сообщение # 17
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
no to mi do tych danych pasuje ale jedynie to zestrzal 12 LI 2 przez 4/NJG100 12 km E od Radzynia Podlaskiego tu dokladnej daty nie mam
lub 4 km SE od lubartowa w dniu 14,06,44 oberwal LI 2 takze od 4/NJG 100 jedynie mi wedlug odleglosci od wisly pasuja .bo te oba miasta mniej wiecej odpowiadaja podanej odleglosci choc z obu do wisly jest znacznie zancznie wiecej ale wydaje mi sie ze to moze byc to .sprawdz w lubartowie czy jakeigos nie ma .Wiec jesli spadl w tych rejonach to za hol... zaden nie mogl wyladowac w rejonie baranowa i < co to za dybin?>nie ma takiej opcj za duza odleglosc ? czy aby czegos nie pop... w danych ?

3-4 km od baranowa ale w ktorym kierunku ?
 
polskaДата: Среда, 02 Ноября 2016, 22.58.48 | Сообщение # 18
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
mam cus jeszcze takiego nie wiem czy w czyms pomoze ale ktow wie
1 niemcy zglosili w nocy 14,06,zestrzal 2 LI 2 oba przez pilota< OFW KARL STROHECKER Z 3/NJG100
I TERAZ DANE
1-LI2 ZATAKOWANO NA WYS 3200 METROW
A-dane 25 ost/22619
2-Li ZATAKOWANO na wys 3700 metrow
b -dane 25 ost /22285
tyle wedlug danych niemieckich nic wiecej nie pomoge na chwile obecna

napewno w rej deblina nie spadl zaden li 2 bynajmniej ja nic o tym nie wiem
 
polskaДата: Среда, 02 Ноября 2016, 23.04.42 | Сообщение # 19
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a tak na marginesie co to za wynalazek bombowiec Li2 przeciez to licencyjne DC3 to jak to transportowe cudo moglo przenosic bomby?
 
JuGДата: Четверг, 03 Ноября 2016, 00.45.17 | Сообщение # 20
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
a tak na marginesie co to za wynalazek bombowiec Li2 przeciez to licencyjne DC3 to jak to transportowe cudo moglo przenosic bomby?

Ли-2. Самолёт-эпоха



На Ли-2ВП сиденье радиста и радиостанция размещались по правому борту, изменилось оборудование рабочего места штурмана. На фюзеляже устанавливалась турельная установка УТК-1 с пулеметом УБТ калибром 12,7мм. В дополнение к ним имелись левая и правая бортовые установки с пулеметами ШКАС. Бомбовая нагрузка могла подвешиваться в следующих вариантах: 4хФАБ-250 или 2ХФАБ-500 или 15хФАБ-100 (100М43), или 15хЦАП-40. Бомбометание осуществлялось с использованием дневного (ОПБ-1р) и ночного (НКПБ-7) бомбоприцелов. Самолет успешно выдержал испытания и запущен в серийное производство.


С уважением,
Юрий
 
JuGДата: Четверг, 03 Ноября 2016, 00.55.31 | Сообщение # 21
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
3-4 km od baranowa ale w ktorym kierunku ?

Цитата JuG ()
3-4 km. na południowy zachód od Baranowa

Musze jeszcze raz przeczytać wszystkie zeznania członków załogi.

Цитата polska ()
4 km SE od lubartowa w dniu 14,06,44 oberwal LI 2 takze od 4/NJG 100

To drugi samolot, z 11 гв. ап, kapitan - mł. lejtnant Мальков Malkow. Całа załoga się uratowała. Samolot został strącony po wykonaniu zadania w drodze powrotnej, spadł 5 km N od Lubartowa na jakąś miejscowość - dwa domy się zapaliły. Malkow trafił do AL, do kapitana Franeka.

Журнал боевых действий 9 гв. ад дд за 1944 год - стр. 105


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Четверг, 03 Ноября 2016, 12.59.32 | Сообщение # 22
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
Mowiac szczerze Njg 100 jedyna na tym froncie jednostka nocnych mysliwcow Luftwaffe patrzac na samego Ila 4 to od czerwca do lipca 1944 roku niezle przetrzepala skure orlom stalina .W samym tylko czerwcu melduje o straceniu okolo 15 samolotow a w lipcu melduje o stracenu okolo 44 samolotow .Wiec sumujac daje to pogrom jednostek .patrzac na zestwienia zestrzalow to w ciagu jednej nocy sa 2 i wiecej zestrzaly.Wiec jak to mozliwe zeby jedna tylko jednostko nocna na calym wschodnim froncie tak mocna stlukla orlow stalina ? jak to mozna logicznie wyjasnic .? Front na tylu kilometrach przy takiej masie samolotow a tu raptem jedna tylko jednostka i takie lanie ?

Druga sprawa co za geniusz wymyslil zeby z transportowca zrobic bombowiec ? to przeciez iscie poroniony pomysl ? taki samolot nie nadaje sie do takich celow wogole ?
 
polskaДата: Воскресенье, 06 Ноября 2016, 16.56.54 | Сообщение # 23
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a Ryki to kto w takim razie obrzucal bombkami w 1944 ?

tylko te jednostki okladaly bombami ryki deblin oraz okolice ?czy byly tez jakies inne o ktorych nie piszesz ?
 
JuGДата: Понедельник, 07 Ноября 2016, 19.12.42 | Сообщение # 24
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Może i były ale nic nie znalazłem.

С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Понедельник, 07 Ноября 2016, 23.11.24 | Сообщение # 25
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
dziwne to kto chronil z powietrza ACZ do stycznia 1945 ? do tyle tu stojeli .wiec nie sadze ze zostali by bez parasola powietrznego jakies jednostki musialy tu latac .? pytanie tylko jakie ?

a przeciez glownym podejzanym jest 18 al chyba ze lataly tu takze jakies inne jednostki np nocne na po 2 ?
 
polskaДата: Пятница, 11 Ноября 2016, 12.36.26 | Сообщение # 26
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
ok a sa jakies materialy na temat bombardowania Ryk uleza oraz podlodowa ? bo wiem ze te miejscowosci tez oberwaly bombami
 
polskaДата: Четверг, 17 Ноября 2016, 18.52.25 | Сообщение # 27
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
OK, и есть ли фотографии бомбардировки Деблине?
 
polskaДата: Воскресенье, 27 Ноября 2016, 18.36.50 | Сообщение # 28
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a wiadomo z jakimi niemieckimi pulkami byly toczone walki w rejonie Deblina ? ze niemcy latali to wiem ale nie wiem czym i z jakich jednostek ? ;) ;)
 
polskaДата: Суббота, 10 Декабря 2016, 17.34.22 | Сообщение # 29
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
witam szukam pilnie jakiejsc innej dokumentacj z bombardowan deblina bo zostalem podsadzony ze robie przekrety i klamie ze ktos bombami okladal deblin w 1944 .za pomoc bylbym wdzieczny niezmiernie
 
polskaДата: Суббота, 21 Января 2017, 12.27.50 | Сообщение # 30
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
witam poszukuje wszelkiej dokumentacj ktora by dotyczyla bombardowan rejonu Deblina,Ryk ,Pulaw ,w roku 1944 a byc moze takze i wczesniejszych latach .za owa doumentacje bylby niezmiernie wdzieczny bo pozwolila by mi poznac prawde o owych bombardowaniach .
 
Авиации СГВ форум » ДЕЛА МИРСКИЕ » ИСТОРИЯ » Bombardowanie Dęblina w 1944 / Бомбардировки Демблина в 1944
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск: