• Страница 3 из 5
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • »
Модератор форума: Sokol, Шайтан  
Авиации СГВ форум » ДЕЛА МИРСКИЕ » ИСТОРИЯ » 1 Armia Wojska Polskiego w okolicach Puław i Dęblina w 1944 (szukam informacj)
1 Armia Wojska Polskiego w okolicach Puław i Dęblina w 1944
polskaДата: Вторник, 08 Ноября 2016, 20.17.17 | Сообщение # 61
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a ty ni e mozesz znasz lepiej rosyjski niz ja
 
JuGДата: Четверг, 10 Ноября 2016, 17.36.46 | Сообщение # 62
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
znasz lepiej rosyjski niz ja

Цитата JuG ()
Jest Polakiem


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Пятница, 11 Ноября 2016, 12.23.40 | Сообщение # 63
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a sa jakies dane na temat artyleri jakiego typu uzyto dzial jakie miala straty oraz jednostek saperow ktore wspieraly desnat chodzi o ich sprzet oraz starty w sprzecie i ludziach .piechocizazy narazie zostawmy w spokoju a skupmy sie na artyleri itp jednostakch wspierajacych
 
polskaДата: Пятница, 11 Ноября 2016, 22.45.57 | Сообщение # 64
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
siemka mam pytanko czy moze mi ktos pomoc przetlumaczyc spisy poleglych z rejonu pulaw i deblina w okresie gdy sie bito o przyczolki .oile z maszynopisem jakos sobie radze to z tymi odrecznymi bochomazami pisanymi chyba na kolanie albo beczce juz nie .wiec za okazana pomoc bylbym wdzieczny
 
polskaДата: Суббота, 12 Ноября 2016, 19.38.42 | Сообщение # 65
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a sa jakies informacje dokumenty zdjecia na temat dezercj z 1AWP .ktos spyta po co mi to juz odpowiadam moj sasiad sluzyl w 1DP w lasnie w tej bitwie i ze od deblina mial do miejsca zamiszkania dosc blisko wiec wybral sie w odwiedziny z pukawka .A tuz za nim zjawili sie chlopcy zNKWD chcieli go krAapnac na miescu ale jakims cudem mu sie udalo .wiec wyladowal w kompani karnej ,chcialbym sie dowiedziec ilu zolnierzy ucieklo a ilu dostalo wyroki smierci i kulke w leb .
 
polskaДата: Понедельник, 21 Ноября 2016, 12.09.53 | Сообщение # 66
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
A wie ktos jakie byly zeczywiste straty Armi w tej bitwie ? bo sa rozne dane niektore tak kosmiczne ze Armia praktycznie zostala usmiercona .?
 
polskaДата: Суббота, 10 Декабря 2016, 17.31.53 | Сообщение # 67
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
uwaga pilnie prosze o pomoc w znalezieniu dokumentow typu notatki sztabowe raporty mapki oraz zestawienia strat jednostek bioracych udzial w owej bitwie .ktos zapyta po co mi taka domunetacja ?zadarlem z oszolomami ktorzy twierdza ze wszystko byla tak jak czerwoni mowili i pisani a tym durniom chce udowodnic ze sa glupi i opowiadaja brednie .moze mi ktos w tym pomoc za pomoc bende wdzieczny
 
polskaДата: Вторник, 13 Декабря 2016, 13.02.18 | Сообщение # 68
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
potrzebuje spisu poleglych oraz strat sprzetowych 1,2i 3 dywizj oraz jednostek artyleri a takze inzynieryjnych ktore braly udzial w tej bitwie bo te co mam sa niekompletne i zaczymaja sie od cyfry 700 a mi potrzebne sa ktore zaczynaja sie od cyfry 1 sa takie ?i moze mi ktos pomoc je znalesc ?
Прикрепления: 9246665.jpg (93.7 Kb)
 
JuGДата: Вторник, 13 Декабря 2016, 18.13.39 | Сообщение # 69
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
zaczymaja sie od cyfry 700 a mi potrzebne sa ktore zaczynaja sie od cyfry 1 sa takie ?

Wygląda na to, że 1 pdp numerowała straty narastająco a nie od 1 w każdym doniesieniu. Ale i tak jest przerwa.

Doniesienie o stratach w okresie 01-31.07.1944 (lista nr 7) zaczyna się od 494 a kończy się na 510 (chyba). https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55569266&page=1

Doniesienie o stratach w okresie 01-30.08.1944 (lista nr 2) zaczyna się od 768 a kończy się na 1065 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54268009&page=1 . Są to tylko zaginieni bez wieści. 511-767 na razie nie znajduję.

Lista nr 5 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54346433&page=1

Lista nr 2 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=6844494&page=1

2 pdp numerowała od 1 w każdym doniesieniu. https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55190461&page=1 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54890766&page=1

Oficerowie 1 PA za 08.1944 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=56718144&page=1 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=65371011&page=1 .

1 абр 1 польской арм. https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=4955984&page=1 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55183346&page=1

Różne jednostki w tym saperzy https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54218958&page=1


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Вторник, 13 Декабря 2016, 19.33.13 | Сообщение # 70
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
dzieki a nie ma zadnych spisow z 3 dp? ona z tego co wiem takze notuje niewielkie straty w ludziach .A nie ma zadnych spisow z poleglymi oraz zmarlymi z ran z 1 dp? oraz jakis notatek sztabowych raportow mapek zdjec doslownie wszystkiego co dotyczy owej bitwy .ktos spyta po co mi az tyle materialu juz odp otoz weszlem w ostry konflikt z miejscowymi pseldo historykami ktorzy podaja zupelnie inna wersje bitwy niz realnie byla .a dzieki takim dokumentom bende mogl skutecznie im utrzec nosa i udowodnic ze klamia .ba oni nawet twierdza ze 21 rosyjski bat pont-most bral udzial w tej ze bitwie oraz jakies jednostki artyleri saperskie i pichoty wiadomo cos o rosjanach zeby brali udzial w tej bitwie ?A sa jakies dokumenty niemieckie ktore mogly by zucic nieco swiatla na ta bitwe .za wszelkie dokumenty bende niezmiernie wdzieczny bo pozwola mi skutecznie utrzec dziadkom nosa .
 
polskaДата: Вторник, 13 Декабря 2016, 19.39.01 | Сообщение # 71
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
sa jakies zdjecia rosyjskie rejonu deblina oraz lewego brzegu wisly a takze dane jakie jednostki niemieckie tam staly jakie notowaly straty szukam doslownie wszystkiego co pozwoli poznac prawde o tej bitwie i utrzec dziadkom nosa .za wszelkie dokumenty bende bardzo wdzieczny

Прикрепления: 0406710.jpg (115.6 Kb)
 
JuGДата: Пятница, 16 Декабря 2016, 15.47.37 | Сообщение # 72
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
a nie ma zadnych spisow z 3 dp?

3 dp była w drugiej linii obrony - bezpośrednio w walkach nie uczestniczyła.

Цитата polska ()
21 rosyjski bat pont-most bral udzial w tej ze bitwie oraz jakies jednostki artyleri saperskie i pichoty wiadomo cos o rosjanach zeby brali udzial w tej bitwie ?

Nic na ten temat nie znajduję.

Цитата JuG ()
511-767 na razie nie znajduję

Odnalazłem jeszcze jedno doniesienie o stratach 1 pdp w okresie 01-10.08.1944 (lista nr 8) zaczyna się od 511 a kończy się na 552 https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54902738&page=1 .


С уважением,
Юрий
 
JuGДата: Пятница, 16 Декабря 2016, 16.20.43 | Сообщение # 73
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Dwa ciekawych dokumenty (powiadomienie rodziny o śmierci) z dokładnym opisem miejsca pochówku na lewym brzegu Wisły. Doniesienia o stratach z tymi żołnierzami nie znajduję.

https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=73639541
Фамилия Пжибытковский
Имя Юзеф
Отчество Юзефович
Место рождения Вильно обл., Новогрудок р-н, д. Петник
Дата и место призыва Новогрудский РВК, Белорусская ССР, Барановичская обл., Новогрудский р-н
Последнее место службы в/ч п/п 67695 н <- 1 pdp
Воинское звание рядовой
Причина выбытия убит
Дата выбытия 02.08.1944
Первичное место захоронения Польша, крепость Демблин, на левом берегу р. Висла, 600 м от берега и 80 м от линий железной дороги налево



https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=10294727
Фамилия Конопницкий
Имя Ян
Отчество Юэефович
Место рождения Украинская ССР, Тарнопольская обл., д. Олеев
Дата и место призыва Белоевский РВК, Молотовская обл., Коми-Пермяцкий НО, Белоевский р-н
Последнее место службы в/ч 67695 н
Воинское звание рядовой
Причина выбытия убит
Дата выбытия 02.08.1944



С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Пятница, 16 Декабря 2016, 19.11.45 | Сообщение # 74
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
ok a sa jeszcze jakies tego typu dokumenty bardzo one by mi sie przydaly w wyjasnieniu zagadki owej bitwy .dobrze by bylo gdyby byly jakies plany zdjecia notatki sztabowe ktore mogly by bardzo duzo wyjsnic
 
polskaДата: Пятница, 16 Декабря 2016, 19.15.04 | Сообщение # 75
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a jak mozna zweryfikowac taka notatke sztabowa wzgledem dokumentow strat .acha a sa jakies dokumenty dotyczace strat sprzetu spisu gdzie pochowano dokladnie zabitych moze jakies zestwienia sil nienieckich ktore bronily sie na lewym brzegu .przyda sie doslownie wszystko to co raz na zawsze wyjanilo by jak naprawde wygladala bitwa a nie jak wedlug dziadkow rodem z PRLU
Прикрепления: 9582988.jpg (83.1 Kb)
 
JuGДата: Понедельник, 19 Декабря 2016, 15.15.03 | Сообщение # 76
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
a jak mozna zweryfikowac taka notatke sztabowa wzgledem dokumentow strat

Policzyć i porównać. Jest to link do tej notatki https://pamyat-naroda.ru/documen....08.1944 .

Цитата polska ()
notatki sztabowe

Są doniesienia bojowe 1 A WP.

https://pamyat-naroda.ru/documen....08.1944

Jest też Схема положения частей 1 А ВП на 12.00 1.8.44 (druga strona - mapa na 1.08.1944).


С уважением,
Юрий
 
JuGДата: Понедельник, 19 Декабря 2016, 15.30.55 | Сообщение # 77
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
jak naprawde wygladala bitwa

http://www.dws-xip.pl/LWP/lwp33.html

Masz mapki, na których są też jednostki niemieckie.





Na tej mapie tez są numery jednostek niemieckich Отчетная карта общей обстановки на 1 БелФ на 1.8.44 г.


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Понедельник, 19 Декабря 2016, 19.08.11 | Сообщение # 78
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
Ok policzyc sie zgadza ale to nic nie da bo nie wiadomo ilu z owych zaginionych poprostu prysnelo z woja a takie info bylo by kluczowe w rozwiklaniu zagadki co sie stalo tak naprawde jak i to ilu z tych zaginionych dostalo sie do niewoli .Ciekawe czy sa takie dokumenty ?one bardzo by mi ulatwily w rozwiklaniu zagadki znikniecia tylu zolnierzy przeciez nie zapadli sie pod ziemie ?A te mapki z dws wedlug mnie sa mocno naciagane i oszukuja bo 2 dp nigdy na lewy brzeg nie dotarla tylko do malej wyspy na srodku rzeki gdzie od niemcow dostala pozadne lanie .Jak dla mnie kluczowe byly by dokumenty typu ilu tak naprawde zginelo zolnierzy na terenie zajetym przez niemcow i gdzie dokladnie ich pochowano .duzo pomogly by dokumenty niemieckie lecz niewiadomo gdzie ich szukac ?a one by duzo mogly by wyjasnic .jest realne znalesc dokumenty jakie wyzej wymienilem ?
 
polskaДата: Понедельник, 19 Декабря 2016, 19.18.37 | Сообщение # 79
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
duzo by pomogly mapy sztabowe zdjecia lotnicze notatki wszelkiego rodzaju zestawienia itd .duzo pomogly by oile wiadomo gdzie ich szukac dokumenty niemieckie z okresu tej bitwy tylko gdzie ich szukac ?a one sa kluczowe do rozwiklania zagadki bitwy jak i znikniecia az tylu wojskowych przeciez nie zapadli sie pod ziemie ?
 
JuGДата: Вторник, 20 Декабря 2016, 14.39.21 | Сообщение # 80
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
poprostu prysnelo z woja

Przeprawili się na lewy brzeg prysnęli? Fantazje kompletne.

Цитата polska ()
A te mapki z dws wedlug mnie sa mocno naciagane i oszukuja bo 2 dp nigdy na lewy brzeg nie dotarla tylko do malej wyspy na srodku rzeki gdzie od niemcow dostala pozadne lanie

Nieprawda. Nie czytasz dokumentów, na które daje Ci linki.

















Rano 2.08.1944 jednostki 2 dp byli na lewym brzegu.



Mapa RKKA Puław. http://igrek.amzp.pl/1758726

Zaznaczyłem miejsca, na których byli jednostki 2 dp - całkowicie się zgadza z mapka z DWS.



Do 12:00 jednostki 1 dp na lewym brzegu byli praktycznie w całości zniszczone, wrócili tylko lekko ranni (10+20). Możliwe, ze ktoś dostał się do niewoli ale nie ma na to żadnego potwierdzenia.
Jednostki 2 dp nadal walczą na lewym brzegu.



3.08.1944 kolejne jednostki 2 dp przeprawili się na lewy brzeg.



W noc na 4.08.1944 jednostki 2 dp wrócili na prawy brzeg. Są straty.



С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Вторник, 20 Декабря 2016, 17.23.04 | Сообщение # 81
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
ja sie opieram na zeznaniach naocznego swiadka ktore mam jest to porucznik ktory byl swiadkeim owego desantu i to on powiedzial ze 2 dp dotarla jedynie do wyspy na srodku rzeki dalej nie pozwolili juz niemcy .zreszta spis poleglych tez za tym przemawia bo nie ma zadnego na lewym brzegu wszyscy sa na prawym wiec cos tu nie gra ?ktos tu kantuje tylko pytanie kto naoczny swiadek czy dokumenty ktore mogly zostac wytworzone po wojnie ale tego sie akurat nie da zweryfikowac
 
polskaДата: Вторник, 20 Декабря 2016, 17.34.28 | Сообщение # 82
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
czytam te papiery i wiem co w nich jest lecz nadal zatanawia mnie czemu 2 dp nie notuje strat na drugim brzegu tylko wylacznie na swoim i dlaczego mieszkanicy twierdza co potwierdzaja zdjecia z nie bylo zniszczen wiec do czego w takim razie strzelala artyleria ?a sa jakies dolumenty mowiace ilu wojakow zwialo z woja a ilu dostalo sie w niemieckie lapki ? przydaly by sie takze dokumenty mowiace jakie starty notowali niemcy ? mowiac krotka ta bitwa ma wiecej tajemnic niz jasnosci ?
 
polskaДата: Вторник, 20 Декабря 2016, 17.43.51 | Сообщение # 83
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a bym zapomnial sa jakies mapki dokumenty protokoly gdzie sa pogrzebani zolnierze na lewym brzegu ? bo przeciez az tylu zaginionych nie zapadlo sie ot tak sobie pod ziemie .gdzies musiano ich zakopac jesli zeczywiscie zgineli na lewym brzegu !takie papiery duzo by wyjasnily .a czemu nic nie ma na temat zaginionych z 2 dp oraz zestawien strat z 3dp artyleri saperow oraz pancerniakow itd przeciez oni takze notowali straty >przydaly by sie papiery typu gdzie byla polska opl ? oraz kto oslanial wp z powietrza i czy byly jakies walki powietrzne zestrzaly samolotow itd oraz czy niemcy atakowali polakow samolotami jakie zadali naszym straty jakie spowodowali zniszczenia? jak wygladaly niemieckie ostrzaly artyleryjskie jakie powodowaly szkody i starty .ilu wzieto niemiaszkow do niewoli itd.przydaly by sie jakies zdjecia z tej bitwy oile sa wogole one zapewne duzo by wyjsnily .
 
JuGДата: Среда, 21 Декабря 2016, 18.39.57 | Сообщение # 84
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
sa jakies mapki dokumenty protokoly gdzie sa pogrzebani zolnierze na lewym brzegu ?

Wielokrotnie już pisałem - jeżeli ich ktoś pochował to byli to Niemcy lub miejscowi Polacy. Nie ma w OBD żadnych dokumentów polskich lub rosyjskich o tych pochówkach.

Bardziej szczegółowe dane o stratach:

Сведения о потерях войск 1 А ВП и нанесенном ущербе противнику: с 01.08.1944 по 10.08.1944 г.



Сведения о потерях войск 1 А ВП и противника: с 10.08.1944 по 20.08.1944 г.



Сводка о потерях войск 1 А ВП и нанесенном ущербе противнику: с 01.09.1944 по 10.09.1944 г.



Поименной список командования и офицерского состава штабов 1 А ВП Период с 31.07.1944 по 31.07.1944 г.

Więcej raczej nic nie ma.

Цитата polska ()
mowiac krotka ta bitwa ma wiecej tajemnic niz jasnosci ?

Nie widzę tu żadnych tajemnic.


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Четверг, 22 Декабря 2016, 17.42.31 | Сообщение # 85
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
no dobra jakas bijatyka byla to wyjsnij mi czemu nie bylo zadnych zniszczen w budynkach mieszkalnych i czemu nie wysedlono mieszkanicow ?a z kad te papiery i jak na czas bitwy dosc dokladne dane o pochowku polskiego zolnierza z kad wiedziano skoro nie chowano gdzie jest zakopany dany zolnierz ?wlasnie takie dokumenty by mi sie przydaly ! hm niemcy niemcami ale jedno tu sie kupy nie trzyma otoz w zadnych ksiegach parafialnych nie ma zupelnie nic zeby kogokolwiek z wojska pochowano .jak to wyjsnic ?i z kad wytrzasnac niemieckie papiery a one byly by kluczowe w rozwiklaniu gdzie wcielo tylu zolnierzy
 
JuGДата: Четверг, 22 Декабря 2016, 19.36.48 | Сообщение # 86
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
nie bylo zadnych zniszczen w budynkach mieszkalnych

Na mapie widać, że teren w miejscach na lewem brzegu Wisły, kilkaset m. od brzegu, na którym wałczyli żołnierzy 1 pdp był niezabudowany. 2 pdp znajdował się blisko zabudowy - skąd wiesz, że nie było tam zniszczeń?

Цитата polska ()
czemu nie wysedlono mieszkanicow

Jakichś mieszkańców wysiedlano Доношу, что во исполнение директивы штаба фронта от 30.8.44 за № 00890/ОП, в полосе войск 1 А ВП на 9.9.44 отселено.

Цитата polska ()
z kad wiedziano skoro nie chowano gdzie jest zakopany dany zolnierz

Te w listach, którzy są zaginione bez wieści lub dezerterzy - nie mają miejsca pochówku.

Brakuje listy dla 1 pdp - prawdopodobnie w niej są dane o pochowanych.

Dla żołnierzy z 2 pdp są miejsca pochówku - np. cmentarz w Puławach https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55190461&page=6 . Dalej w tym doniesieniu są i inne miejsca pochówku.

Miejsca pochówku niektórych oficerów też są w listach powyżej.

Po wojnie wszystkich (?) żołnierzy ACz z okolic Puław i Dęblina ekshumowano w Garwolin. Polaków prawdopodobnie też.


С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Четверг, 22 Декабря 2016, 23.47.41 | Сообщение # 87
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
zgadza sie wysedlono lecz dopiero na przelomie sierpnia i wrzesnia lecz w trakcie owej bijatyki nikogo niemcy nie wysiedlili to pewne info .2 dp znam bo ja niedawno robilem i wiekszych zastrzezen nie mam oprocz jednego otoz wszyscy jak jeden zgineli na pulawskim brzegu lecz ani jeden na terenie wroga i to ze nie ma zadnej wzmianki o zaginionych a taka dokumentacja by mi sie przydala oile wogole istnieje ?jesli tak to bylbym za nia wdzieczny !!wlasnie takiej listy szukam bo ona mogla by mi duzo wyjsnic na temat tych ktorzy zgineli i ilu ich naprawde bylo jesli istnieje to bylbym za nia niezmiernie wdzieczny !!!.jesli chodzi o ACZ to z rejonu Pulawskiego wyladowali w Kazimierzu a z rejonuu Deblina wyjechali do Garwolina natomist WP z okolic Pulaw sa w Pulawach a ci z rejonu Deblina to troche w Garwolinie troche w Deblinie lecz tak naprawde nie wiadomo ilu jest w deblinie a taka lista mogla b bardzo duzo wyjsnic i rozwiklac zagadke gdzie ich pochowano tak naprawde.wiem od ludzi z lewego brzegu zreszta w rej gluscic stal na wale budynek ktory nawet nie zostal drasniety az do czasu jak ktos 5 lat temu ktos go podpalil .W zajezierzu sa takze liczne budynki w ktorych sa odlamki ale nie zostaly nawet znisczone w zaden sposob .W dawnych budynkach oficerskich jak pamietam w rej fortu gorczakowa stoja do dzis budynki pamietajace tamta rozrube ktorych nawet nie drasnal zaden pocisk oprocz jakis odlamkow ktore sa w nich do dzis .zreszta mam zdjecie lotnicze niemiekie gdzie widac cale budynki leje po pociskach i nic wiecej zero jakiejkolwiek demolki .dziwi mnie ze nie ma dokumentow mowiacych o orientacyjnych stratach niemcow a z tego co wiem to niemcy zabitych nie notowali zadnych .jedynie jacys ranni .jesli chodzi o 2 dp to mam zeznanie naocznego swiadka ktory mowi jasno ze wojacy dotarli do wyspy na srodku rzeki ale dalej nie byli w stanie bo niemcy ich przycisneli ze nawet nie mogli im doslac posilkow .a jak mi wyjsnisz kolego zolnierza 1 AWP w gminie SOBIENIE JEZIORY?jest tam pochowany porucznik z 26,07,1944.zreszta przydaly by sie wszelkie dokumenty mowiace o dokladnej liczbie zabitych zmarlych z ran i gdzie ich dokladnie w tamtym czasie pochowano a takze wszelkie inne dokumenty z okresu tej ze bitwy .bylbym za nie bardzo wdzieczny
 
polskaДата: Четверг, 22 Декабря 2016, 23.52.49 | Сообщение # 88
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a sa jakies papiery mowiace do czego strzelal artyleria i z jakich dzial ? bo z tego co wiem to 4 ,08, upolowali ale 7 cywili i jak narazie sa to jedyne straty ktore sa udokumentowane i podwazyc sie ich nie da .przydalby sie takze doumenty mowiace jakie straty zadali niemcy naszym zolnierzom od ich artyleri .a kto oslanial opl nasz armie >? i czy mieli wsparcie z powietrza jesli tak to od jakich jednostek .takie dokumenty sa kluczowymi bo niemcy notuja w tym rejonie wiele zestrzalow a dzieki takim dokumentom moze udalo by sie ustalic kogo i gdzie zestrzelono .bylbym wdzieczny za takie dokumenty jesli one istnieja
 
polskaДата: Четверг, 22 Декабря 2016, 23.55.44 | Сообщение # 89
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
niestey ja tu widze wiele tajemnic na ktore nie ma logicznej odpowidzi podpartej niezbitymi dowodami .a takich dowodow ja szzukam ktore by wyjasnily wiele tajemnic tej bitwy raz na zawsze i raz a dobrze tak by sie nie mogl nikt do niczego przyczepic
 
JuGДата: Пятница, 23 Декабря 2016, 00.43.57 | Сообщение # 90
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата polska ()
otoz wszyscy jak jeden zgineli na pulawskim brzegu lecz ani jeden na terenie wroga i to ze nie ma zadnej wzmianki o zaginionych

https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55190504 - miejsce pochówku - lewy brzeg Wisły naprzeciwko wsi Włostowice.
...
https://www.obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55190488 - zatonął podczas przeprawy przez Wisłę - ciało nie wyciągnięto.
...

Za Ciebie wszystkiego czytać nie będę.

Цитата polska ()
esli chodzi o 2 dp to mam zeznanie naocznego swiadka ktory mowi jasno ze wojacy dotarli do wyspy na srodku rzeki ale dalej nie byli w stanie bo niemcy ich przycisneli ze nawet nie mogli im doslac posilkow

A ja czytam doniesienia, w których przez kilka miesięcy piszą o walkach na lewym brzegu Wisły i przeprawie. Pewnie fantazje dowódcy.

Ja wymiękam - niczym więcej Ci nie pomogę.


С уважением,
Юрий
 
Авиации СГВ форум » ДЕЛА МИРСКИЕ » ИСТОРИЯ » 1 Armia Wojska Polskiego w okolicach Puław i Dęblina w 1944 (szukam informacj)
  • Страница 3 из 5
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • »
Поиск: