• Страница 4 из 5
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • »
Модератор форума: Sokol, Шайтан  
Авиации СГВ форум » ДЕЛА МИРСКИЕ » ИСТОРИЯ » 1 Armia Wojska Polskiego w okolicach Puław i Dęblina w 1944 (szukam informacj)
1 Armia Wojska Polskiego w okolicach Puław i Dęblina w 1944
polskaДата: Пятница, 23 Декабря 2016, 18.26.42 | Сообщение # 91
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
sek w tym ze to kapitan owczenej Wp obecnie jest to juz pulkownik i jedyny zyjacy w tej okolicy dziadek ktory byl naocznym swiadkiem owej bitwy .wyjasnij w takim razie czemu papiery pieknie nowia ze na lewym brzegu zostal ten lub tamten lecz przetrzepalem caly odcinek bitwy i nigdzie nie znalazlem zednego grobu wojskowego ba nawet zyjacy miejscowi nie potwierdzaja zeby kto kolwiek kogokolwiek chowal w duzej ilosci .wiec do jasnej chol .... kto tu komu wciska kit papiery czy zyjacy swiadkowie ?nawet owy kombatant mowi jasno ze 2 do dotarla do wyspy i dalej sie juz nie ruszyla bo ja niemcy przycisneli artyleria natomiast 1 do odrazu dostala lomot i nic nie uwojowala .wiec cos tu nie gra ?a jakzes taki cwany wyjsnij co jest tu nie tak ?
 
polskaДата: Пятница, 23 Декабря 2016, 18.30.33 | Сообщение # 92
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a prosze znajdz mi tu jakies zniszczenia ?bo skoro byla rozruba to musza byc i zniszczenia a tu zupelnie nic !!
Прикрепления: 0194474.jpg (126.1 Kb)
 
polskaДата: Воскресенье, 15 Января 2017, 18.42.19 | Сообщение # 93
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
witam szukam spisu zaginionych 2 dp lecz w zaden sposob znalesci go nie moge moglby mi ktos w tym pomoc zeby go znalesc .mile widziane by byly takze inne spisy z okresu bitwy w rejonie deblina pulaw
 
polskaДата: Суббота, 21 Января 2017, 12.25.29 | Сообщение # 94
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
czy bylby ktos na tym forum kto pomogl by mi znalesc spos zaginionych z 2 dp oraz zabitych z 3 dp a takze inne nieznane mi dokumenty ktore dotyczyly by owej bitwy .za pomoc bylbym wdzieczny bo wreszcie pozwolilo by mi poznac prawde o owej bitwie
 
polskaДата: Пятница, 03 Февраля 2017, 12.29.17 | Сообщение # 95
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
witam szukam wszelkich mozliwych dokuentow 21 batalionu pontonowo -mostowego rosyjskiego .Mam paru madrali co twierdza ze ow batalion wspieral niby desnat 1 AWP w rejonie Dęblina i Puław co wydaje mi sie akurat bzdura .Pomoze mi ktos znalesc owe dokumenty ?
 
JuGДата: Пятница, 03 Февраля 2017, 17.47.16 | Сообщение # 96
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Jedynie co znajduję to, że 21 ОПМБ 01.08.1944 wybyła ze składu 47 Armii 1 BiełF. Dokąd wybył - nie wiadomo.

Журнал боевых действий войск 47 А (str. 3).

21-й отдельный моторизованный понтонно-мостовой батальон Южного фронта


С уважением,
Юрий
 
JuGДата: Пятница, 03 Февраля 2017, 17.53.20 | Сообщение # 97
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Доклад о боевых действиях 2 ТА в составе 1 БелФ по овладению г.г. Люблин, Демблин, Пулавы и выходу войск армии на подступы Варшава

стр. 34


С уважением,
Юрий
 
JuGДата: Пятница, 03 Февраля 2017, 18.05.45 | Сообщение # 98
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Боевой и численный состав 1 пд 1 Польской А Период с 05.09.1944 по 05.09.1944 г.

С уважением,
Юрий
 
polskaДата: Суббота, 04 Февраля 2017, 20.21.45 | Сообщение # 99
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
a nie ma na temat tej jednostki czegos wiecej np gdzie operowala od 25 lipca do 5 sierpnia ,moze sa jej zestawienia strat ? bylbym wdzieczny za takowa dokumentacje ktora nota bene duzo by wyjasnila
 
polskaДата: Воскресенье, 05 Февраля 2017, 13.36.17 | Сообщение # 100
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
mam pytanko czy istnieje mozliwosc ustalenia jakie dokladnie pulki operowaly w rejonie Deblina i Pulaw na przelomie lipiec poczatek sierpnia 1944 .chodzi mi o numery pulkow ich sprzet ,jakie wykonywali zadania ,jakie mialy straty i ile samolotow wroga zestrzelily .ewentualnie mile sa widziane ich dzienniki bojowe z tego okresu tylko jak i wszelka inna dokumentacja jaka ich dotyczy,bylbym za nia bardzo wdzieczny
 
polskaДата: Пятница, 28 Апреля 2017, 12.04.16 | Сообщение # 101
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
WITAM CZY SA DOSTĘPNE SPISY UZBROJENIA W W ARMII ORAZ JAKIE STRATY W NIM MIAŁA ?
 
polskaДата: Понедельник, 21 Августа 2017, 18.22.45 | Сообщение # 102
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
witam poszukuje następujących dokumentów dotyczących 1 armii i nie mogę ich nijak znaleźć czy ktoś by mi w tym pomógł ? szukam następujących dokumentów
-notatka sztabowa dotycząca strat w sprzęcie
-zapotrzebowanie na żołnierzy celem uzupełnienia strat w pulkach
-wykaz żołnierzy jacy dostali się do niewoli niemieckiej
-wykaz zabitych żołnierzy polskich na brzegu Wisły opanowanym przez Niemców- zawiadomienia lub coś podobnego
-wykaz dezerterów z wojska
pomoże mi ktoś te dokumenty odnaleźć o ile są dostępne za pomoc byłbym wdzięczny
 
polskaДата: Вторник, 29 Августа 2017, 16.40.32 | Сообщение # 103
Группа: Поиск
Сообщений: 311
Статус: Отсутствует
witam pilnie poszukuje dzienników bojowych wszystkich pułków piechoty ,artylerii,saperów i innych z okresu walk w rejonie Dęblina i Puław .Czy można je gdzieś znaleźć są mi pilnie potrzebne .Pomoże mi ktoś je znieść?byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc
 
stodolikДата: Понедельник, 27 Января 2020, 17.40.26 | Сообщение # 104
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
Witam, szukam pomocy w odnalezieniu grodu pradziadka. Nazywał się : Stanisław Boguszewicz urodzony 17.08.1907, zamieszkały Worobin, gm. Dąbrowica, powiat Sarny. Służył w 1 lub 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty (nie mam danych). Zginął pod Puławami 04.08.1944, podczas forsowania wisły. Rodzina opowiada że pochowany jest na cmentarzu wojennym w Puławach co chyba nie jest prawdą bo dowiadywałem się u lokalnego historyka oraz administracji cmentarza i nie ma go w wykazie osób tam pochowanych. Nie mogę także nic o nim znaleźć na rosyjskich stronach: obd-memorial i pamyat naroda. Proszę o pomoc w ustaleniu czegokolwiek. Zamieszczam materiały które posiadam.

Здравствуйте, я ищу помощи в поиске могилы моего прадеда. Его звали: Станислав Богушевич, родился 17 августа 1907 года, проживал в Воробине, гмина Домбровица, Сарны Повят. Служил в 1-й или 2-й Варшавской пехотной дивизии (у меня нет данных). Он умер около Пулавы 4 августа 1944 года, когда форсировал Вислу. Семья говорит, что он похоронен на Пулавском военном кладбище, что, вероятно, неверно, поскольку я узнал об этом у краеведа и администрации кладбища, а его нет в списке похороненных там. Я ничего не могу найти о нем на российских сайтах: ОБД-Мемориал и Память Народа. Я прошу помощи в определении чего-либо. Я выложил материалы, которые у меня есть.





Сообщение отредактировал stodolik - Понедельник, 27 Января 2020, 17.45.27
 
stodolikДата: Понедельник, 27 Января 2020, 17.43.37 | Сообщение # 105
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
 
НазаровДата: Понедельник, 27 Января 2020, 20.07.34 | Сообщение # 106
Группа: Администратор
Сообщений: 40820
Статус: Отсутствует
stodolik,
пп 13532 - 7 ПОЛЬСКИЙ АРМ.МОТОР.ИНЖ.Б-Н (2Ф)
01.01.1945 г. 7 отд. моторизованный инженерный батальон (Войско Польское) / 1 армия (Войско Польское) / 1 Белорусский фронт.
Справочник Генерального штаба ВС СССР «Боевой состав Советской Армии».
7 отдельный моторизованный инженерный батальон с 15.6.44 по 9.5.45


Николай Викторович
в/ч 69711 1974-1976 осень
У России только два союзника - это Армия и Флот
 
stodolikДата: Понедельник, 27 Января 2020, 22.31.22 | Сообщение # 107
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
Dziękuje. Na polskich stronach nie ma nic o 7 oddzielnym batalionie inżynierii zmotoryzowanej. Czy jesteście w stanie uzyskać więcej informacji?
 
JuGДата: Вторник, 28 Января 2020, 20.13.39 | Сообщение # 108
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата stodolik ()
Na polskich stronach nie ma nic o 7 oddzielnym batalionie inżynierii zmotoryzowanej.

Witam.

Z dużym prawdopodobieństwem chodzi o 7 Warszawski Samodzielny Zmotoryzowany Batalion Saperów (7 bsap). Czytamy m.in.:

Po sformowaniu w lipcu 1944, batalion wziął udział w budowaniu przeprawy przez Wisłę w rejonie Puław.

W doniesieniach bojowych 1 Armii WP jest informacja o stratach na przeprawie na południe od Góry Puławskiej (odbywała się ewakuacja żołnierzy z przyczółka na zachodnim brzegu Wisły).

Боевые донесения

Отчетная карта 1 БелФ 47 А, 2 ТА, 8 гв., 1 ПА, 69 А с 1.8 по 6.8.44 г.

Więc cmentarz w Puławach jest bardzo prawdopodobnym miejscem pochówku pradziadka. Jeżeli masz potwierdzenie śmierci w dniu 04.08.1944 r. to zwróć się do Polskiego Czerwonego Krzyża o pomoc w poszukiwaniu miejsca pochówku.

PS. Co to za rusofobskie fantazje o zastrzeleniu pradziadka przez żołnierza ACz? Nie mógł on "pomagać powstańcom" bo 1 Armia WP jak widać z mapy powyżej samodzielnie znajdowała się w rejonie Dęblina i Puław a nie Warszawy. Po jakiego żołnierz ACz miałby strzelać w kogokolwiek?


С уважением,
Юрий
 
stodolikДата: Вторник, 28 Января 2020, 20.28.36 | Сообщение # 109
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
Też tak sądzę. Jeden z członków rodziny opowiadał że pradziadek zginął wraz z innymi żołnierzami na łodzi w trakcie przeprawy, którą trafił pocisk artylerski. Jeden z żołnierzy podobno przeżył przez co wiadomo o śmierci pradziadka. Skontaktuje się z PCK, archiwum wojskowym i dam znać co i jak. Właśnie wypożyczyłem książkę "Księga poległych na polu chwały 1943-1945" z 1974 roku. Liczy 1000 stron i zawiera listę żołnierzy poległych i zaginionych. Mimo to nie ma na niej mojego pradziadka.
 
JuGДата: Вторник, 28 Января 2020, 20.38.15 | Сообщение # 110
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Цитата stodolik ()
Jeden z członków rodziny opowiadał że pradziadek zginął wraz z innymi żołnierzami na łodzi w trakcie przeprawy, którą trafił pocisk artylerski. Jeden z żołnierzy podobno przeżył przez co wiadomo o śmierci pradziadka.

Zwłoki mogły niestety zatonąć.

W jednym z doniesień jest informacja ob intensywnym ostrzale przepraw przez hitlerowców w dniu 04.08.1944 - ok. 750 pocisków.


С уважением,
Юрий
 
stodolikДата: Среда, 05 Февраля 2020, 19.57.56 | Сообщение # 111
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
Proszę o utworzenie z moich postów jednego osobnego wątku na forum jeżeli to możliwe w tym dziale:
http://www.sgvavia.ru/forum/551
Czy wiadomo coś o dowódcy dziadka o nazwisku Kononow? Da się go powiązać z jednostką 7 bsap?
 
stodolikДата: Среда, 05 Февраля 2020, 21.44.25 | Сообщение # 112
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
Znalazłem coś takiego:
st. szer. Stanisław Boguszewicz, ur. 1907, 7sbsap., poległ 4 sierpnia 1944r. w rej. Wólki Profeckiej, pochowany na CW w Puławach.
Źródło: B. Affek-Bujalska i E. Pawłowski - Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. T. 4, Żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, Pruszków, 1995.
Czy znajdę gdzieś listę żołnierzy tam pochowanych? Numer mogiły?
 
JuGДата: Пятница, 07 Февраля 2020, 16.43.39 | Сообщение # 113
Группа: Модератор
Сообщений: 1515
Статус: Отсутствует
Na Cmentarzu Wojennym w Puławach pochowani są tylko Polacy, dlatego w badzie Memoriał nie ma listy tam pochowanych. Trzeba zgłosić się do UM Puławy.

W OBD Memoriał jest jakiś protokół ekshumacji Polaków z terenu powiatu Radom. https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=20437673&p=8



С уважением,
Юрий
 
stodolikДата: Воскресенье, 09 Февраля 2020, 18.37.47 | Сообщение # 114
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
"Dzień dobry,
Niestety Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Puławach nie posiada rejestrów osób pochowanych na cmentarzu wojennym przy ul. Piaskowej w Puławach.
ZUK Sp. z o.o. opiekuje się cmentarzem wojennym tj. prowadzi prace porządkowe. Po wizji przeprowadzonej przez pracownika ZUK Sp. z o.o. nie znaleziono grobu Pana Stanisława Boguszewicza."
 
marek210Дата: Понедельник, 10 Февраля 2020, 20.15.20 | Сообщение # 115
Группа: Поиск
Сообщений: 62
Статус: Отсутствует
Stanisław Boguszewicz ur 1907 zginał dnia 4,08,1944 w Wólce profeckiej st szeregowy 7 pułku gostek jest w ewidencji cmentarnej cmw Puławy syn Antoniego taki ktoś figuruje
 
stodolikДата: Понедельник, 10 Февраля 2020, 21.22.06 | Сообщение # 116
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
Możesz mi pokazać źródło? Link albo zdjęcie?
 
marek210Дата: Понедельник, 10 Февраля 2020, 23.27.00 | Сообщение # 117
Группа: Поиск
Сообщений: 62
Статус: Отсутствует
nie dam ani zdjęcia ani linku bo czegoś takiego nie mam .Mam spis wszystkich obywateli jacy są pochowani na cmentarzu w Puławach wiec skoro gostek jest w spisie musi być tez na terenie innej opcji nie ma
 
stodolikДата: Вторник, 11 Февраля 2020, 09.11.10 | Сообщение # 118
Группа: Поиск
Сообщений: 14
Статус: Отсутствует
ale skąd masz ten spis? jakieś źródło? możesz powiedzieć?
 
marek210Дата: Вторник, 11 Февраля 2020, 22.56.02 | Сообщение # 119
Группа: Поиск
Сообщений: 62
Статус: Отсутствует
u administratora obiektu tylko co ci z niego jak tam nic więcej nie ma .jest tylko to co napisałem żadnych szczegółów tam nie ma ani odnosinikow do dokumentacji porostu suchy spis
 
ГеннадийДата: Четверг, 13 Февраля 2020, 17.09.10 | Сообщение # 120
Группа: Модератор
Сообщений: 26517
Статус: Отсутствует
У нас можно. писать латиницей, но... пишите на славянских языках. Лучше на русском.

С уважением,
Геннадий
Буду благодарен за информацию о побегах советских военнопленных
Suche alles über Fluchtversuche von russischen Kriegsgefangenen.
 
Авиации СГВ форум » ДЕЛА МИРСКИЕ » ИСТОРИЯ » 1 Armia Wojska Polskiego w okolicach Puław i Dęblina w 1944 (szukam informacj)
  • Страница 4 из 5
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • »
Поиск: